Sari la conținut

Cum sa inregistrez sunetul din korg pa300 in pc in timp real?

Postări Recomandate

Salutare! Ma gandesc sa-mi iau orga korg pa300 dar vreau sa aflu cum se poate inregistra ceea ce cant pe laptop. Am citit ca la pa300 lipseste anumite input/output in comparatie cu korg pa600 de exemplu. Am planuri sa inregistrez video-urile de cantare asa ca am nevoie ca sunet va fi inregistrat in timp real la laptop. Inca nu ma descurc la toate chestii legate de cabluri, placi de sunet externe etc.. Am numai un laptop Dell cu intrarea simpla de casti. Apropo numai as putea sa cant cu casti fiindca nu pot sa fac zgomot unde locuiesc... Cum se poate conecta toatea astia? Dupa cum inteleg pa300 numai are o iesire singura de audio, asa ca nu pot sa bag cablu de audio care va trece in placa de sunet si casti in acelasi timp.. Sau se poate conecta clapa cu placa externa si casti la fel in placa externa? O sa aud ceea ce cant in timp real? As fi foarte multumit pentru explicatie! Buna ziua!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut în primul rând îți trebuie un mixer și o placă de sunet pentru a putea înregistra.

Poți cumpăra un mixer behringer fiind mai ieftin și foarte bun pentru început, iar o placă de sunet externa bună pe care o folosesc și eu este LogiLink. 

Apoi poți urmări tutorialul acesta 

Cam asta în mare parte nu este foarte complicat. 

Link spre post

Salut! Multumesc mult pentru explicatie! As vrea sa va intreb inca un lucru va rog.. Un mixer si placa impreuna sunt necesari numai pentru a inregistra din pa300? Sau cu alte modele de korg pa se poate face si fara mixer? Am gandit la pa300 dar de asemenea ma gandesc si la pa600 sau pa700... Sunt mai scumpe dar din cauza faptului ca am foarte putin spatiu in camera as dori foarte mult sa fie cat mai compact totu. As vrea si folosesc orga pentru aranjament de piese in cubase. Sau pentru orice orga din serie pa trebuie un mixer si placa amandoi? Multumesc mult pentru ajutor!

Link spre post

În pa700 puteți înregistra direct pentru ca are mp3, da ar fi o investiție bună dacă puteți faceți upgrade la pa700, mai ales ca este memoria mai mare.

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

• Creează nouă...

Informații Importante

Utilizăm modulele cookie pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, facem schimb de informații cu privire la utilizarea site-ului dvs. de către partenerii noștri de social media, de publicitate și de analiză. Politică Intimitate